خبرها

دلار در محاصره ارزهای خارجی

دلار در محاصره ارزهای خارجی

به گزارش ایرنا در تازه ترین مورد، شماری از کشورهای آفریقایی به جمع دیگر مناطقی افزوده شده اند که قصد دارند بتدریج معاملات تجاری خود را به جای دلار آمریکا با یوان ارز ملی چین انجام می دهند.
چین بیش از یک دهه است برای بین المللی شدن پول ملی خود تلاش می کند و این احتمال می رود که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، بین 5 تا 10 سال دیگر یوان کاملا بین المللی شود.
یوان که 'آر ام بی' نیز نامیده می شود امروز در بسیاری از توافقاتی که بین چین و اتحادیه آفریقا بسته می شود نقش اساسی دارد و قرار بر این است که طرح ها با یوان انجام شود.
استفاده از یوان نه تنها برای کشورهای آفریقایی می تواند مثمرثمر باشد و به توسعه برنامه های آنها کمک کند بلکه باعث خواهد شد تا چین برای پیشبرد برنامه بین المللی سازی یوان گام های بلندتری بردارد.
امروز بانک های مرکزی و وزارتخانه های بازرگانی و دارایی 14 کشور آفریقایی مستقیما پیشنهاد کرده اند که معاملات آنها با یوان انجام شود.
'دورایی ماکویی' از بانک مرکزی روآندا به شینهوا گفته است ما برای رشد آفریقا به ارزهای بین المللی نیاز داریم و یوان با توجه ارتباط نزدیک تجاری چین و آفریقا یک ارز خوب برای ما خواهد بود.
وی افزود: در جریان بین المللی شدن یوان کشورها می توانند با این ارز به سادگی با چین ارتباط تجاری برقرار کنند و این برای چین هم یک امتیاز محسوب می شود.
'لی فونگ' از بانک چین در تانزانیا هم در گفت و گو با گلوبال تایمز چین پیشنهاد کرده است که کشورهای آفریقایی و چین توافقنامه های سوآپ ارزی برای معامله با یوان امضا کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که شعب بانک های چینی با سرعت بیشتری در آفریقا ایجاد شود تا کشورهای این قاره بتوانند تبادلات تجاری را با ارز ملی چین انجام دهند.
صندوق بین المللی پول اعلام کرده است سهم دلار در ذخایر ارزی کشورهای مختلف جهان در سه ماهه نخست 2018 کاهش یافته است و کشورها به یورو، یوان و پوند استرلینگ گرایش بیشتری پیدا کرده اند.
جایگاه دلار در ذخایر ارزی کشورها برای پنجمین سه ماهه متوالی ضعیف شده و در چهار سال اخیر به پایین ترین حد رسیده است. 
پیش بینی رشد کشورهای دیگر و احتمال کاهش تزریق بسته های تشویقی بانک های مرکزی کشورهای مختلف به بخش های آسیب دیده اقتصادی باعث شده بود تا ارزهایی غیر از دلار تقویت شوند. 
اما نگرانی از بروز جنگ تجاری جهانی و همچنین بی میلی بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره بانکی باعث شده است که دلار در سه ماهه دوم 2018 تقویت شود.
بانک های مرکزی در کشورهای مختلف گاهی از ارزهای خارجی برای کمک به پشتیبانی از واحد پولی خود استفاده می کنند.
گزارش هایی که کشورها درباره ذخایر ارزی خود به صندوق بین المللی پول ارائه کرده اند، نشان می دهد که در سه ماهه نخست 2018، دلار 6.499 تریلیون یا 62.48 درصد از ذخایر ارزی دنیا را به خود اختصاص داده است این رقم در سه ماهه چهارم 2017 حدود 6.282 تریلیون دلار یا 62.72 درصد بود. 
طبق آمار صندوق بین المللی پول، یورو بعد از دلار قرار دارد و سهم این واحد پول مشترک اتحادیه اروپا از ذخایر ارزی کشورها به 20.39 درصد رسیده است بالاترین سهمی که یورو از ذخایر ارزی دنیا داشته در سال 2009 ثبت شده است که به 28 درصد رسیده بود.
سهم یوان، واحد پول چین، نیز برای سومین سه ماهه متوالی افزایش یافت به 1.39 درصد رسید. 
سهم پوند استرلینگ انگلیس از ذخایر ارزی نیز در سه ماهه نخست 2018 به 4.68 درصد رسید که از سال 2015 تاکنون بالاترین میزان را ثبت کرده است.
سهم ین، واحد پول ژاپن، هم در سه ماهه نخست 2018 به 4.81 درصد کاهش یافت این در حالی است که این رقم در سه ماهه قبل از آن
4.89 درصد بود. بود

http://www.shahrekhabar.com/world/153535266026754

<< بازگشت به صفحه قبل